Korzystaj z dobrego paleniska
Drewno to najtańsze paliwo, które pozwala ogrzać dom. Aby w pełni wykorzystać jego atuty warto zainwestować w nowoczesne palenisko, które spełnia bardzo restrykcyjne europejskie normy emisji spalin.
Pal odpowiednim drewnem
Wybieraj sezonowane drewno liściaste o wilgotności poniżej 20 % najlepiej twarde gatunki np.: dąb, grab, buk, brzoza
Stosuj sprawdzone metody palenia
Zastosuj rozpalanie od góry, ułóż porcje opału od największych do najmniejszych. Rozpałkę umieść na górze. Dzięki temu substancje lotne nie połączą się z dymem.
Ustawa antysmogowa
Wybieraj produkty spełniające kryteria Ekoprojektu. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE
Wielkość – moc paleniska
Wybierając palenisko do swojego domu zastosuj przelicznik 1 kW mocy paleniska na 10 m2 powierzchni domu.
Sprawność paleniska
Wybieraj palenisko powyżej 80 % sprawności, spełnia kryteria Ekoprojektu.
Jak połączyć kominek z instalacją centralnego ogrzewania?
Jeśli zdecydujemy się na zainstalowanie kominka z płaszczem wodnym, trzeba będzie go połączyć z działającą w domu instalacją centralnego ogrzewania i układ wyposażyć w automatyczne sterowanie. Ponieważ instalacja grzewcza z kotłem gazowym jest zamknięta a kominek ze względów bezpieczeństwa powinien działać w układzie otwartym, nie da się połączyć ich bezpośrednio. Należy zainstalować dodatkowy wymiennik płytowy o dużej sprawności, który będzie odbierał ciepło od wody ogrzanej w płaszczu kominka i przekazywał je wodzie krążącej w instalacji grzewczej. W ten sposób wymogi bezpieczeństwa zostaną spełnione i obie instalacje będą mogły bez przeszkód ze sobą współdziałać.
